
Dalmatinsk Peka | Kroatiska recept
Efter att ha bott här i 5 år har vi kommit att älska några av de lokala maträtterna så jag tänkte att jag ville börja dela med mig några av dessa till mina bloggläsare.
En av mina absoluta favoriträtter är den dalmatinska pekan. Så vad är peka? Jo det är en bakad rätt med kött och grönsaker lagad i en gryta eller i en djup ugnsform som placeras i glöden av en eldstad. I många hus i Dalmatien, speciellt på landet finns en speciell plats, oftast i ett separat hus, för att tillaga peka.
Peka är absolut en av topprätterna i området, något man serverar när man får gäster, och vi som ”semi” infödda har ofta fått privilegiet att smaka på äkta hemlagad peka och jag kan säga att det är riktigt delikat. Min personliga favorit är kalv pekan, köttet blir så mjukt att man bokstavligen kan tugga det med ögonbrynen!
En av de intressanta sakerna med peka är att du kan tillaga det med vilket kött som vill och även i restauranger har du normalt flera köttalternativ att välja mellan – så som kalv, kyckling, lamm och bläckfisk. Min kollega har varit så pass snäll att avslöja hur hon tillagar peka, så om du är sugen på att själv försöka tillaga en peka går det till så här:
Hur man tillagar det:
Rätter tillagade under lock är några av toppmaträtterna i det dalmatinska köket, jag kanske är lite partisk då jag är ett stort fan av mat som tillagats under cripnja (det här är det dalmatinska ordet för ett speciellt klockformat lock som man sätter över grytan/ugnsformen för att tillaga peka). Maten är enkel att förbereda du måste bara få in konsten med att välja den rätta mixen av ingredienser och succén är garanterad. För maten tillagad i glöden av en eldstad kan man använda all sorts kött, bläckfisk, fisk… här lägger jag upp receptet för att tillaga kalv och bläckfisk under ”klockan”.
Kalv peka:
- 1-1,5 kg nötkött
- 2dl olivolja
- 0.8-1 kg potatis
- 2 zucchini
- 1 lök
- 4-5 morötter
- 2 paprikor
- 1 dl vitt vin
- salt
- peppar
- Färsk rosmarin på kvist
Så här gör du:
Lägg alla ingredienser förutom vinet i en rund ugnsform och ställ under cripnja (järn klockan i eldstaden) och lämna det på glöden där i en timma. Efter en timmas gräddning rör om köttet och grönsakerna och tillsätt en deciliter vitt vin, täck över med cripnja igen och låt det gräddas på glöden ytterligare en halvtimma.
Bläckfisk peka – bläckfisk under ”klockan”
- 1.5-2 kg bläckfisk
- 0,8-1kg potatis
- 4 vitlöksklyftor
- 2 dl olivolja
- salt
- peppar
- Färsk rosmarin på kvist
- (om du vill kan du också lägga till grönsaker)
- 1 dl vitt vin
Så här gör du:
Lägg alla ingredienser förutom vinet i en rund ugnsform och ställ under cripnja (järn klockan i eldstaden) och lämna det på glöden där i en timma. Efter en timmas gräddning rör om bläckfisken och potatisarna och tillsätt en deciliter vitt vin, täck över med cripnja igen och låt det gräddas på glöden ytterligare en halvtimma.
Ytterligare tips för beredning av bläckfisk: Om du ska använda färsk bläckfisk är det bäst att frysa ner den en dag, då kommer bläckfisken vara mjukare. Servera helst pekan med hembakat bröd och den typiska desserten i Dalmatien – rozata. Smaklig måltid!
Var man kan äta Peka:
Peka finns på menyn på i stort sett alla traditionella Dalmatinska restauranger, så det är definitivt något du kan prova på under din semester här i Kroatien. Tänk på att peka måste beställas i förväg (om du kan mycket tålamod kan du ju så klart beställa det när du kommer till restaurangen) eftersom det tar mer än 1 ½ timma att tillaga.
Priset för en portion peka i restaurangerna är normalt mellan 60-80 kuna beroende på vilket kött du väljer. När vi beställt detta har vi normalt behövt beställa 3 portioner för att räcka till 2 vuxna och 2 barn med stor aptit.
Pekan serveras normalt i järn formen på bordet, så tänk på att se till så att barnen inte bränner sig då formen oftast är väldigt varm.